Teleurstellend spel Erasmus 1

Een wedstrijd in de nabeschouwing winnen? Kan dat? Een poging daartoe werd door sommigen van Erasmus 1 gewaagd. Laten we eens kijken.

Hoe praat je een 2½ – 5½ verlies de goede kant op.

Bord 1: Frank van Zutphen, een combinatie van Catalaan en Dame-Indisch, stond wat minder met geweigerde hangende pionnen, maar verloor door een blunder een stuk (½ punt extra).

Bord 2: Olivier Vrolijk, ook een Catalaan met wit dan en na een reguliere zettenreeks met de zwarte loper op d6 en paardruil stond wit na Dc2 en loper b2 iets beter, wat veel beter werd met de zwarte zet Db6. Vrijpion, ruimingsoffer en winst (geen extra punt).

Bord 3: Leo Verhoeven, mislukte opening tegen witte Siciliaan met Lb5 en f4. Zwart zette daar een Tarrasch opstelling tegenover wat wel niet de juiste bestrijdingswijze zal zijn. Verlies (geen extra punt).

Bord 4: Cander Flanders verloor meteen al een pion (sommige mensen dekken gewoon na slaan op c4), kreeg goed tegenspel, waar wel wat meer in zat, maar tijdsdruk en overzien van onderstelijngrappen kostte de partij (toch een half punt extra).

Bord 5. Paul Wilhelm: Lange tijd gebeurde er niets, hetgeen wit wel veel tijd kostte. Toen Wilhelm dreigde dat er iets zou gebeuren (pion naar g5 of g4) ruilde wit vlug twee keer twee stukken met een slechter eindspel tot gevolg. Wit had geen tegenspel en na een leuk pionoffer van zwart was het over (geen extra punt).

Bord 6. Pim Kleinjan: superagressief tegenspel tegen de tamme Colle-opstelling van Pim. Hun man kwam er met gestrekt been in met g5 en h5. Toch ontwikkelde onze man zich behoorlijk en kon naar eigen zeggen gewoon winnen na ergens op f7 te slaan, of zo. Wel verloren (maar toch extra punt).

Bord 7. Jan Smit: prachtig spel volgens klassieke Konings-Indische lijnen. Maar… dan moet je wel doorpakken. Nu kon wit zich reorganiseren en zwart had het momentum verspeeld. Er wordt zelden een KingsIndian attack gewonnen zonder wat te offeren op g2 of h2 (heel extra punt).

Bord 8. Frits Steenbergen: ondoorgrondelijk spel van beiden; gelukkig werd het tegen elven wat kaler op het born en op de klok: tegenstander 45 seconden, Frits 4 minuten. Tegenstander zet een loper in, Frits doet er 3½ minuut over om die niet te slaan maar een eeuwig schaakmotief met remise te krijgen. Jammer, want na slaan was het gewoon uit (½ extra punt).

Resumerend: verloren met 2½ – 5½, maar met de extra’s (even tellen): 6 – 2 WINST. Quod erat demonstrandum.

Alle uitslagen en de stand zijn te vinden op de RSB-website.

Paul Wilhelm