Top 10 van Robert Fischer (4): Jose Raul Capablanca

Door Andrzej Pietrow

Op zijn lijst van de beste schakers aller tijden geeft Fischer Capablanca maar de zevende plaats. Hij zei over Capablanca het volgende:

“He had the totally undeserved reputation of being the greatest living endgame player. His trick was to keep his openings simple and then play with such brilliance that it was decided in the middle game before reaching the ending¬†– even though his opponent didn’t always know it. His almost complete lack of book knowledge forced him to push harder to squeeze the utmost out of every position.”

Voor deze aflevering heb ik de partij gekozen uit het toernooi in Sint Petersburg 1914 tussen Akiba Rubinstein en Jose Raul Capablanca; een partij die maar gedeeltelijk bij de omschrijving past (over de opening) en enigszins tegenovergestelde bewijst (over het eindspel).

Akiba Rubinstein РJose Raul Capablanca, St. Petersburg, 1914