Nog 5 koplopers met 100% score na 3 ronden

38 partijen maar liefst en 1 verslaggever. Dit houdt in dat het leuk is om te kijken of de uitslagen de karakteristieken van halverwege de partij weerspiegelen.

U krijgt een korte schets, van rond de klok van negen, met van sommige partijen wat meer duiding.

We beginnen aan de topborden:

Murdoch Mac Lean – Ricardo Klepke: Een Franse Winawer, waar Murdoch op zijn Spasski’s opereerde met a4.

Hij kreeg niet genoeg tegenspel op de koningsvleugel. Ricardo zette de pion op c2 zwaar onder druk en toen wit wat heen en weer speelde met de koning brak zwart met een kwaliteitsoffer door de verdediging en won een paar zetten later. 0 – 1

Marijn den Hartog – Lucas Gortemaker: Een CaroKann met de zogenaamde Short-attack, tegen de korte rokade nog wel. Wit kreeg wel een pion op e6, maar de aanval sloeg niet door. Lucas had gevaarlijk spel met zijn paard op de damevleugel, wat resulteerde in materiaalwinst. 0 – 1. Een hele knappe overwinning van Lucas en één van de grote verrassingen van de avond!

Frank van Zutphen – Henk Ochtman: Alsof er een dubbele oud-Indische opstelling op het bord stond, wat een gewrik. Henk won een kwaliteit voor een paar pionnen, maar de witte loper van Frank bracht niet genoeg soelaas en de tijdnood deed de rest. 0 – 1

Nathanaël Spaan – Leo de Jager: Ook hier een CaroKann met in een eindspel eerst twee groepjes voor wit tegen 3 voor zwart: gunstig in een single toreneindspel.

Nathanaël rondde echter af naar een type waarin zijn paard sterker was dan de loper van zwart. 1 – 0

Joey Brokaar – Andrzej Pietrow: Andrzej speelde de combi CaroKann-Pirc net als Tea Lanchava. Na ruil van alle lichte stukken en de dames kwam er een pionnen- toreneindspel wat door beiden creatief werd gespeeld. In plaats van te verdedigen viel Joey ook aan en een terechte remise was het resultaat. ½ – ½

Hing Ting Lai – Paul Wilhelm: Hier zijn we vlug klaar mee: zwart krijgt een redelijke stelling in een fianchetto Konings-Indiër. Een pion naar b5 blijkt tactisch niet al te sterk en zwart kan na een halfuurtje al opgeven. 1 – 0

Selman Ercan – Leo Verhoeven: Een Damegambiet met een paard op e2. Leo boette een pion in en dreigingen van het paardenpaar kon gemakkelijk ongedaan gemaakt worden, zodat wit nog wat materiaal won en ook de partij. 1 – 0

Johan van de Griend – Arno Luinenburg: Er kwam een soort Koningsgambiet op het bord, waar Johan de partij geleidelijk naar zich toe trok. 1 – 0

Ruud Dröge – Marcel Tillemans: Een echte Janssen kwam op het bord (de Leeuw, weet u wel?). Wit rokeerde lang, zwarts pion op g5 ging naar f4, werd zwak en verdween. Wit duwde door en won. 1 – 0

Martin Rensen – Henk van der Velde: Een Slavische opening met een gelijk eindspel, schatte ik in rond negen uur. Het werd ook remise. ½ – ½

Henry Pijpers – Peter Weeda: Dit werd een krankzinnig spektakel. Een aanval op f7, een penning van dames, een schijnmogelijkheid (?) voor stukwinst van wit. maar het was toch Peter die in het eindspel het punt pakte. 0 – 1

Jan ten Brinke – Davin Mostert: Er kwam een klassieke Benoni op het bord, waarin de vrijpion, die Davin creëerde, de beslissing bracht. 0 – 1

Wim Posthumus – Carel Keller: Er kwam een Italiaan op het bord waar Carel zelf zo zijn eigen variant van maakte met een dame op e7. Wim verwees naar een partij van Morphy die hij had opgezocht. Ook met een dame op e7. “Dus toch geen slecht idee”, dacht Carel terecht. “Maar Morphy had wel wit”, zei Wim droogjes en hij droogde de zwartspeler af. 1 – 0

Anton van Berkel – Loek Veenendaal: Anton komt aardig op dreef, maar heeft (naar eigen zeggen) nog wat parate kennis te kort. Dat brak hem op in een toreneindspel met tijdnood. 0 – 1

Wilco Dado – Cander Flanders: Zwart leek wat initiatief te hebben met zijn vooruitgeschoven pionnen. Helaas was de structuur van dien aard dat er één pion verloren ging. Wit maakte het daarna goed af. Een hele knappe prestatie van Wilco! 1 – 0

Henk de Heer – Martin Schouten: Hier was zwart de pechvogel van de dag met een door wit en zwart gemiste stukwinst in een zet. Toen zijn paard niet genomen werd speelde Henk het naar een prachtig veld en won de partij. 1 – 0

Herman Beerling – Gerard Kastelein: Zwart opereerde stevig op de koningsvleugel van wit, won een pion en in de aanval het volle punt. 1 – 0

Richard Koopman – Peter de Boer: Zwart zette de stukken zo ver mogelijk uit elkaar.

Dan staan er in het centrum wat minder en wordt de stelling wat losjes. Wit profiteerde daar goed van. 1 – 0

Ad Multem won in een Siciliaan van Alik Tchavelachvili. 1 – 0

René Geuskens – Ronald van Vleuten: Ook hier kozen beiden voor een oud-Indische opstelling. Zwart won. 0 – 1

Jaap van Meerkerk – Bernhard Ruimschoot: Zegsman Jaap stond goed tot gewonnen, maar Bernhard ziet in een mindere stelling de goede mogelijkheden en wint zelfs nog. 0 – 1

Aad Jan Roos – Emil Verhoef: Een partij naar mijn hart, een klassieke Pirc met f4. Zwart counterde met c5 en Da5. Uiteindelijk won zwart. 0 – 1

Shau Ming Yuen- Victor Hooftman: Er komt een Alapin-Siciliaan op het bord. Had zwart tegen het einde niet twee pionnen meer? De partij eindigt toch in remise. ½ – ½

Coen van Baren – Kees van Toor: Het eindspel met ongelijke lopers en een pion meer was voor Coen niet te winnen. Ook hier een remise: ½ – ½ .

Gerrit Boer – Frits Steenbergen: Frits won al vlug een stuk en gaf dat voordeel niet meer uit handen. 0 – 1

Ruud Bosch – Paul Dekker: Op het bord komt een geweigerd Morragambiet. Wit had een Phalanx met f5-e4, maar dan ben je kwetsbaar aan de zijkant. Paul nam het initiatief over en scoorde het volle punt. 0 – 1

Steven de Wilde – Henk de Kleijnen: Zwart moest in een Franse partij op de bekende koningsaanval via pion d3 anticiperen. Wit speelt als het ware een omgeklapte Konings-Indiër. Steven won. 1 – 0

Dik van der Pluijm – Arnout van Kempen: Via vreemde zetten ontstond uit een Siciliaan een Catalaanse structuur.

Door goed spel op de damevleugel won zwart een pionnetje. Later in tijdnood won wit. 1 – 0

Gabriël Cornelisse – Pim Kleinjan: Dit werd een regelmatige overwinning voor zwart. 0 – 1

Cor van As – Wim Heinen: Goud of fout, dit was een partij voor de spektakelprijs.

Cor liet zich van zijn meest creatieve kant zien (druk, penningen, plakkers (dammers herkennen dit) en wat al niet meer) en dat werd beloond. 1 – 0

Dominique Taapken – Peter van Soest: Zwart leek compensatie te hebben voor de kwaliteit maar Dominique hield de zaak goed dicht en won vervolgens. 1 – 0

Andries Schukking – Roald Vos: Wit scoorde een vol punt na het beste van het spel te hebben gehad. 1 – 0

Coen van Vlijmen – Hans Koedam: Een interessante partij, Coen had twee lichte stukken voor een toren, later leverde hij weer wat in , maar het plusaantal pionnen was toch genoeg voor remise. Een heel goede prestatie van Coen! ½ – ½

Peter Hurkmans – Ger Schraa: Een gevecht met veel stukken op de achterste lijnen. Toen het spel los kwam, opereerde Ger handiger en won. 0 – 1

Bram de Knegt – Rens Hesselmans: Wit kreeg stevige druk. Hierna volgden twee (!) paardoffers met een matmotief aan het staart. Dat kon zwart niet bolwerken. Een hele mooie overwinning van Bram. 1 – 0

Marius Middendorp – René van Es: Uw verslaggever zag heel veel zwakke witte velden in de zwarte stelling; En toen René toch maar een paard sloeg was het mat in één. Toren op de f-lijn en schaak met de dame op h5. U kunt het zich voorstellen. Van Es schreef hierover:

“Marius had wit en we speelden de Sicilian/Closed variation. En om maar gelijk to the point te komen, Marius speelde Pf3xe5… op ons niveau briljant… ik zag die Dh5 niet, dus ik nam het paard met f6xe5 als een kip zonder kop. En lig nu letterlijk en figuurlijk ziek in bed, deze aftocht weg te schrijven. Maar ik heb iemand heel blij gemaakt en dat is soms ook belangrijk, volgende keer… let maar op, dan ga ik winnen!” 1 – 0

Vincent Smol – Peter Ruimschoot: Overwicht resulteerde in winst voor wit. 1 – 0

Jan Elso Ploeg- Sybren de Lange: Het evenwicht werd niet doorbroken: remise was het logische resultaat. ½ – ½

En zo zijn er na drie ronden nog maar vijf spelers mee een 100% score, Hing Ting Lai, Ricardo Klepke, Henk Ochtman, Nathanaël Spaan en Lucas Gortemaker.

Alle uitslagen en de stand zijn te vinden op de uitslagenpagina van het Spindler Makelaars Watertorentoernooi.

Paul Wilhelm