Grenke een andere wereld

Op donderdag 18 april gaan Jenny en ik samen op weg naar Karlsruhe. Dankzij een verrassende service van de wedstrijdleiding was het mogelijk om online in te checken en hoefde ik er pas om half zeven te zijn om aan de eerste ronde te beginnen.

Als je denkt dat Tata een groot toernooi is dan klopt dat natuurlijk helemaal. Maar Grenke is een andere wereld. Voor de mensen die wel eens in een hal van Ahoy of de RAI geweest zijn: men neme drie van die hallen en vul ze tot de nok met 1992 schakers. Hierboven ongeveer de helft van de SchwarzwaldHalle zaal met op het podium de eerste negen borden en vanaf zaterdag Carlsen en Co.

Gelukkig is alles ruim opgezet en kan je ook op je gemak bij de borden van de (hele) grote jongens komen. Ik heb Loek van Wely ergens op bord achttien bezig gezien en Bacrot zelfs op 26 of zoiets. Iets minder is dat er alleen in de hal van de grote jongens airco is. Ik zit in de Gartenhalle, op zich heel leuk, op minder dan honderd meter van het hotel en naast de dierentuin, dus konden de apen een keertje mensjes kijken. Die Gartenhalle heeft geen airco en kan heel goed dienstdoen als tropische kas. Bovendien lijkt dit de warmste Pasen ooit.

Het schaken gaat heel wisselvallig, en dat heeft alles te maken met eerdergenoemde klimaat.  Een voorbeeld uit de vierde ronde op zaterdagochtend met zwart tegen Tim Weilenrich: 1.e4 e6 2.d4 d5 3.ed5 ed5 4.Ld3 Pc6 5.Pf3 Ld6 6.0-0 Pge7 7.c3 Lg4 8.Te1 Dd7 9.Le3 0-0 10.h3  wakker worden 10…Lh5? Nog op automatische vroeg in de ochtend piloot …

11.Lh7 en nu ben je wel wakker 11… Kh7 12.Pg5 Kg6 13.g4 Lg4 14.hg4 Th8 en nu is de vraag welke koning onveiliger staat. 15.f4 Kf6 uit de potentiële schaakjes en na …g6 op weg naar het veilige g7 16.f5 Lh2 voornamelijk om de koning naar de f-lijn te jagen en zo geen last te hebben van Tf1, maar toch niet goed. Beter is het om eerst met …g6 de koning in veiligheid te brengen 17.Kf1 beter is 17.Kg2 waar de koning niet alleen redelijk veilig staat maar wit behalve Tf1 ook Th1 ter beschikking krijgt. 17… g6

Eigenlijk had ik hier 17… Lg3 gepland om de toren op e1 op te pikken, want na 18.Te2 komt 18… Pf5. Maar toen zag ik de volgende variant 18.Df3 Le1?? 19.Pe4 de4 20.g5 mat. Een plaatje van een stelling bijna te mooi om waar te zijn, vandaar hiernaast.

Terug naar de werkelijkheid: 18.fg6 Pg6 19.Pd2 eindelijk haalt wit een vriendje erbij, maar het is nu te laat 19… Tae8 20.Df3 Kg7 en na een lange avontuurlijke wandeling is de veilige haven bereikt. 21.Ke2 wit is op een idee gebracht en wil ook met de koning aan de wandel, helaas is het echter wel via een mijnenveld 21… Lf4 22.Kd3 van de wal in de sloot 22… Te3 23.Te3 Lg5 24.Tee1 Th3 0-1 (25.Dh3 Pf4)

Dat is wat je krijgt als je vroeg moet beginnen. Als het warm, veel te warm, bloed verziekend heet wordt, krijg je, ik in ieder geval, ander soort rampen. Ik heb hier wit en er zullen weinig mensen zijn die hier liever zwart hebben. Tegen mij zou dat echter een goede keus zijn. Zwart heeft zojuist 32…De7-e8 gespeeld. Het eerste plan(netje) waar je naar kijkt, bij 33° Celsius, is nu natuurlijk 33.Pd4-e2-f4xg6.

Dat deed ik ook, maar kreeg toen het lumineuze idee om de dekking van g6 op een veel snellere manier weg te slaan met direct 33.Pe6??. De koude douche van 33…De6 hielp niet meer.

Eigenlijk is het een perfect toernooi, op donderdag één ronde om 18:30 gevolgd door vier dagen met rondes om 09:00 en 15:00. En als je 2000plus bent speel je in de zaal met airco en is er niks aan de hand.

Als je boeken nodig hebt is dat ook geen probleem, op de hiernaast staande foto zie je ongeveer een kwart van het totale aanbod en ze staan er het hele toernooi.

De zaal is op nog geen tien minuten van het station en staat te midden van de hotels. De ingang van de dierentuin is op vijftig meter van de toernooizaal. Ook het centrum van de stad is op minder dan tien minuten lopen. Alleen, als je een toerist meeneemt dan een paar waarschuwingen: Het toernooi is met Pasen en Pasen duurt in Duitsland de hele vrijdag, de hele zondag en de hele maandag. Alle winkels zijn dicht en zelfs de nodige restaurants. Daarmee vergeleken is Eerste Kerstdag in Nederland een en al bruisende activiteit. Gelukkig zijn de dierentuin en de meeste musea wel open, maar toch.

Leo de Jager