Een bloedstollende ontknoping!

Maandagavond rond een uur of half elf. Op de topborden is de strijd in volle gang wie zich de opvolger van Gert Timmerman mag gaan noemen.

Met het ingaan van de laatste ronde gaat Henk Ochtman met 6 uit 6 aan de leiding gevolgd door Marvin Dekker, Frank van Zutphen en Andrzej Pietrow met 5 uit 6.

Al vier deze spelers kunnen het Watertorentoernooi van 2024 nog gaan winnen! Henk neemt het met wit op bord 1 op tegen Andrzej en Frank met wit op bord 2 tegen Marvin.

Terug naar half elf. De kansen gaan op de eerste twee borden op en neer. Henk grijpt mis tegen Andrzej, waardoor Andrzej wint en Henk en Andrzej samen op 6 uit 7 komen. Kunnen Marvin of Frank zich hier nog bij voegen? Ook wisselende kansen in die partij. Maar uiteindelijk weet Marvin te winnen. Drie spelers dus met een score van 6 uit 7!

De weerstandspunten moeten gaan bepalen wie de winnaar wordt van het Watertorentoernooi van 2024. Uiteindelijk blijkt Marvin meer weerstandspunten te hebben dan Henk en Andrzej waardoor hij het Watertorentoernooi wint! Op een gedeeld tweede plek eindigen Henk en Andrzej samen met evenveel weerstandspunten en SB-punten. Lees de verslagen van Andrzej en Marvin er nog eens op na om de slotfase te herbeleven!

Martin Rensen ziet zichzelf in de eindstand met 5½ terug op een fraaie gedeelde vierde plek ingeklemd tussen de topfavorieten Gert Timmerman en Rob van der Plas. Een mooie prestatie met een goede plusscore van +1,09!

Ratingprijzen

Naast het podium zijn er ook drie ratingprijzen te verdelen. Marcel Tillemans heeft met 4½ uit 7 (TPR 1934) de beste score in de ratinggroep tot en met 1875.

Karoly Kiss wint met 4 uit 7 (TPR 1871) de ratinggroep 1750-1875 en jeugdspeler Thomas Visser wint de ratinggroep tot en met 1650 met een prachtige score van 4½ uit 7, een TPR van 1970 (op een rating van 1645) en een plusscore van maarliefst 2,13 punten!

Spektakelprijs

Misschien wel de mooiste prijs van het Watertorentoernooi is de spektakelprijs! Winnaar van de spektakelprijs was dit jaar Jeroen Landsheer met zijn fraaie en verrassende overwinning tegen Rob van der Plas, die hem een prijs van € 50 opleverde. Kijk hier voor het juryrapport van de spektakelprijs of hier voor alle inzendingen van de spektakelprijs.

Felicitaties voor alle winnaars! Namens de organisatie veel dank aan alle deelnemers voor de goede sfeer tijdens het toernooi. Wij hopen jullie volgend jaar weer terug te zien.

Inzendingen van de spelers

En ook in dit al weer laatste verslag van het Watertorentoernooi weer veel leuke partijen om nog eens na te genieten! Met deze week dank aan Marvin Dekker, Aad van Dop, Henk de Heer, Eric Hill, Karoly Kiss en Andrzej Pietrow.

Henk Ochtman – Andrzej Pietrow

Andrzej deed uitgebreid verslag van zijn overwinning! Pak (op verzoek van Andrzej) een schaakbord erbij en speel de partij na!

1. e4 e5 Er moest gewonnen worden; dus geen Caro-Kann! 2. d4!? exd4 3. Dxd4 Ik verwachtte hier het solide 3. Pf3 Pc6 4. Pxd4. of het iets scherpere 4. Lc4. 3. .. Pc6 4. De3 d6 5. Pf3. Het theoretische 5. Pc3 Pf6 6. Ld2 Le7 7. 0-0-0 was meer in de Henk zijn stijl. 5. .. Pf6 6. Lb5. Deze zet begreep ik niet, het was toch Spaans? Maar wat deed de witte dame dan op e3?

6. .. a6! 7. Lxc6 bxc6 8. 0-0 Le7 9. Pd4?! Ld7 10. Pc3 0-0 11. h3 Te8 12. Df3 Lf8!? 13. Lg5 h6! Consequent! 14. Lxf6 Dxf6 15. Dxf6 gxf6. 

De pionnenstructuur van zwart was niet om aan te zien, maar hoe moest wit hier gebruik van gaan maken? Na het naar voren sturen van de witte pionnen, zou de positie open gaan en dan wachtte het zwarte loperpaar wit op! Een originele opzet!

16. Tae1?! Tb8 17. b3 Tb4 18. Td1 Te5 19. f4 T5e8 20. a3?! T4b8 21. Td3 Kh7 22. g4 a5. Dit bleek achteraf een zeer belangrijk zetje. Zie de 34e en 36e zet van zwart.

23. Kh2 Le7 24. Pf3 Tbd8 25. Pe2 Lc8! Zeer sterk was hier 25. .. d5! , maar na 26. exd5 cxd5 27. Txd5 Lxg4 28. Txd8 Lxd8 29. hxg4 Txe2 30. Kg3 Le7! zou het gelijk staan, dus wachtte ik nog even af. 26. c4

26. .. Lf8?! En nu was 26. .. d5! noodzakelijk aangezien na 27. exd5 cxd5 28. Txd5 Txd5 29. cxd5 Lxa3 zwart op winst zou staan. Rekentechniek moet beter!

27. Pg3 d5! Nog steeds goed, maar de winstkansen waren al verkeken! 28. exd5 cxd5 29. Tfd1 Lxa3. Zie de 20e zet van wit.

30. Ph5 Te2 31. Kg3 Lb2 32. T1d2 Txd2! Zeker niet 32. .. T8e8?? 33. Txb2 en witspeler zou met een 100%-score tot winnaar van het toernooi bekroond zijn!

33. Pxd2? De verliezende zet! Overduidelijk een rekenfout! Wit was dicht bij het toernooi overwinning na 33. Txd2! Lc3 34. Td3 Lb2 35. Td2 etc. met remise.

33. .. f5! 34. cxd5. Niet beter was 34. Txd5 Tg8 35. Txa5 fxg4 36. hxg4 Lxg4 37. Kh4 Lc8 38. f5 Lc3 39. Td5 c6 40. Td6 Lxf5 41Pf6 Lxf6 42. Txf6 Le6 43. Tf4 Tg2 44. Pf3 c5 met een eenvoudig gewonnen positie voor zwart.

34. .. La6 35. Pc4. 35. Te3 zou niet meer helpen omdat zwart na 35. .. Txd5 36. Pc4 Lxc4 37. bxc4 Tc5 38. Te2 Lc3 eenvoudig wint.

35. .. Lxc4 36. bxc4 a4. Zie 22e zet van zwart! 37. gxf5 Ta8 38. Te2 a3 39. Te7 a2 0-1.

Frank van Zutphen – Marvin Dekker

Marvin blikte terug: Hierbij een analyse van onze partij! Hiermee wil ik ook het organisatiecomité bedanken voor weer een heel leuk toernooi, waarin altijd veel sterke spelers aan meedoen en dat gegarandeerd veel interessante partijen oplevert. Na de eerste twee rondes ontspannen spelen voelde je de spanning in de speelzaal met de meeste van de 90 deelnemers allemaal strijdend voor het hoogst haalbare. Het voelt daarom als een eer om aan het eind als winnaar uit de strijd te komen.

Voor de laatste ronde had ik goede hoop om het toernooi te kunnen winnen. Ik zou waarschijnlijk tegen Henk moeten spelen en had het lot in eigen hand. Toen zag ik de paring van de laatste ronde en begon de moed in de schoenen te zakken, om er nu als winnaar uit te komen moest alles volgens een bijna onmogelijk scenario verlopen. Raar genoeg verliep het uiteindelijk toch in mijn voordeel. Net zoals mijn meeste partijen werd het weer een spannende pot met kansen en gemiste kansen voor beide kanten. Wat me wel heeft geholpen in dit toernooi is dat ik in alle partijen goed uit de opening kwam en daarmee toch iets meer wilskracht overhield om tot het gaatje te gaan om de winst binnen te halen.

Johan van de Griend - Karoly Kiss

Karoly schreef: Ik speelde goed volgens mij, mijn stelling met zwart was makkelijk speelbaar. Helaas speel ik met te veel respect tegen mannen, die veel meer ratingpunten hebben.

Zo had ik ook goede kans tegen Mark Beijen, maar kon ik pionwinst niet realiseren. Ook tegen Oscar Koppenens heb ik mijn eigen stelling kapotgemaakt. Toch ben ik blij met het resultaat. De laatste partij tegen Johan was niet echt interessant, wij kwamen snel tot remise.

Hans Ranft - Henk de Heer

Henk deed verslag: De ANWB had mijn Woerdense collega Henk Overmeer en mij min of meer gesommeerd om niet de weg op te gaan, vanwege horror op de A12. Maar wij trokken wij natuurlijk daar niets van aan, omdat we de laatste ronde van het toernooi wilden spelen. Voor mij was die reis zeker niet voor niets want, na een schaakcarrière van toch enige tientallen jaren, had ik na 2 zetten een stelling op het bord die ik nog nooit had gehad, sterker, die ik nog nooit had gezien!

Eric Hill - Harry Stroosma

Eric mailde: De partij tegen Harrie was nog niet eens mijn beste overwinning. Ik meen dat het in ronde 4 was dat ik Marcel van de Linden versloeg. Ik moest toen een aanval van Marcel af zien te slaan. Dat kostte mij veel tijd, maar had gewerkt en ik kwam met materiaalwinst uit de bus. Toen had hij op zijn beurt veel tijd nodig om niet te verliezen. Toen we beiden in redelijke tijdnood zaten, bood ik hem remise aan wat hij weigerde. Een aantal zetten later moest hij mij de hand schudden.

In de partij tegen Harry Stroosma speelde ik met wit en kwam de pion-f3 variant op het bord in het KoningsIndisch. Op een gegeven moment viel Harry mijn dame op d2 aan met Lh6. Een zet die ik overigens uitlokte. Ik speelde mijn dame naar b4 waardoor ik twee pionnen tegelijk aanviel (b4 en d6). Harry verdedigde zijn b-pion en liet op d6 inslaan waarna ook de pion op e5 verloren ging. Die twee pionnen voorsprong ruilde ik later in voor een loper. Vervolgens moest Harry zijn stukken op de achtste rij porteren waardoor zijn toren opgesloten was. Dus die loper voor werd dus een toren voor. Daarna was het een kwestie van rustig uitspelen.

Anton van Bokhoven - Aad van Dop

Aad deed verslag: Ik speelde voor de tweede keer tegen Anton. Als ik mij goed herinner constateerde Anton de eerste keer, na zijn overwinning, tevreden dat ik te aanvallend speelde en dus had ik mij voorgenomen het behoudend aan te pakken dit keer.

Anton opende met 1. f4 (net als vorige keer zag ik achteraf) en ik besloot lekker zo veel mogelijk mijn eigen gang te gaan. De zetten die volgden waren van beide kanten redelijk passief. Op zet 20 begon de strijd, Anton opende met 20. Db2 de aanval op mijn paard op f6, maar tegelijkertijd ontstond wel de dreiging met mijn loper op g7 richting dezelfde dame en de toren daarachter. Mijn e5 was eigenlijk defensief gemotiveerd maar Anton reageerde door met 21. Le3 een hinderpaal op mijn weg naar zijn dame en toren weg te halen . Met 22. Ld4 had wit die hinderpaal met geringe schade weer kunnen terugzetten. Maar Anton koos voor 22. Lxf4 en toen kon wit het verlies van een kwaliteit niet meer voorkomen dacht ik. Toch vond Anton een oplossing, een dameoffer, 23. Dxg7+ maar dat bracht hem van de regen in een zwaar verliezende drup.

Nu is Anton misschien wel de vriendelijkste man bij Erasmus, dus het kan ook zijn dat hij dacht “Aad is als schaker nog erg jong, hij verliest veel, laat ik hem een beetje helpen zodat hij de moed er in houdt.” Anton, volgende keer gewoon geen medelijden met mij hoor, hoewel het leren schaken mij behoorlijk tegenvalt heb ik nog veel plezier in het (trage) groeiproces dus jullie zijn nog lang niet van mij af.

En dat was het al weer voor dit jaar. Tot volgend jaar! Kijk hier voor alle uitslagen en de eindstand in het Watertorentoernooi 2024.

Frank van Zutphen