Nipte nederlaag eerste viertal
Voor de seizoensopening toog ons Nederlands-Hongaarse viertal naar het Oude Westen om een appeltje te schillen met Onésimus. Qua rating lag hun gemiddelde een fractie hoger dan dat van ons, dus er lagen kansen.
Op bord 1 speelde de omnipotente en altijd leverende Martin Rensen tegen de gevreesde Roemer Voorwinden, die geen kans kreeg zijn Nimzo te spelen maar in een tijd slurpende Tarrasch terecht kwam. Martin schreef dat hijzelf optisch goed stond maar praktisch niets concreets vond. Toen een ongelijke lopers eindspel dreigde bood Roemer remise aan wat Martin genadiglijk accepteerde.
Onze Hongaarse troef Adam Harkanyi werd op bord 2 geconfronteerd met een Stonewall van wit, een opening “which I often struggle against, but this time I stayed flexible by not moving my central pawns until absolute necessary.” Uiteindelijk brak hij door op de damevleugel, gevolgd door wat hij schreef “fireworks on and off the board”, al weet ik niet wat ik mij daar in deze schaakkantine bij moet voorstellen, iets met zevenklappers of gillende keukenmeiden misschien, maar het eindigde met een compleet symmetrisch eindspel, remise dus.
Op bord 3 was onze damgrootmeester Anton van Berkel geprogrammeerd, maar hij deed een Jannes van de Walletje en was zijn vereiste presentie door de kop geschoten. Dus zelf vanaf de reservebank na dertig minuten maar ter tafel gegaan, nadat het niet gelukt was Anton tijdig aan de startstreep te krijgen. Met een flinke tijdachterstand wou ik het niet te ingewikkeld maken en speelde maar een Reti, waar ik redelijk in thuis ben. Zonder dat het evenwicht ook maar even verbroken werd kon na een uurtje de vrede getekend worden, zodat ik als non playing captain toch nog, zoals mijn vrouw beloofd, tijdig thuis was.
De afwikkeling van onze tweede Hongaarse topper Karoly Kiss heb ik daarom gemist. Hij stond bij mijn vertrek een pionnetje achter en dat is niet meer goed gekomen. Het eindresultaat dus een 2½-1½ nederlaag, maar gelukkig zijn we thuis nog ongeslagen dus dat houdt de moed erin.
Kijk hier voor alle uitslagen en de stand in divisie 1A van de viertallencompetitie.
Emil Verhoef